SQL Operations Studio

1
1810

Dzisiaj miał być inny tekst, do którego przygotowywałem się dość długo ale mam dzisiaj lepszy temat, który ukazał się kilka dni temu ale wolałem przetestować nim od razu pisać jakie to piękne. W rezultacie było dobre ale na początek nie jest źle. O czym piszę? O nowym narzędziu SQL Operations Studio, które uzyskało status public preview. Jest to kolejna osłona narzędzia do zarządzania danymi dla SQL Server zarówno tego dzielącego u nas w serwerowni jak i temu który dostępny jest w Azure. Testowałem jakiś czas temu starszą wersję i widziałem duży potencjał tego narzędzia ale nie miałem dość dużo czasu żeby przyjrzeć się dłużej jak 20 min. Dzisiaj jednak coś mnie naszło żeby zainstalować nowszą wersję i sobie coś tutaj na ten temat napisać. Nadal jest to taka wersja pokazowa ale można z powodzeniem już używać.

Jest to bardzo fajny lekki klient do pisania kodu dla SQL Server. Testowałem to narzędzie zarówno do obsługi instancji zainstalowanych na Linuxie, Windowsie czy w chmurze Microsoft. Fajnie też że narzędzie jest dostępne nie tylko na Windowsa ale i na Mac i Linuxa gdzie w tym ostatnim przypadku cieszę się bardzo ponieważ dość dużo używam tego systemu a uruchamianie maszyny wirtualnej tylko dlatego, żeby uruchomić narzędzie do obsługi SQL trochę było irytujące.

Oprogramowanie nie jest skierowane dla administratorów oni mają swoje rozbudowane narzędzie, które jest dość ciężkie i zawiera zbyt dużo rzeczy i to tych niepotrzebnych dla zwykłego DevOpsa. Programiście potrzebne jest stosunkowo niewiele i właśnie to do niego skierowane jest ten program. Chociaż jak jesteś też trochę w biznesie i potrzebujesz napisać jakiegoś SQLa a Excel Cię ogranicza to też sobie spokojnie z tym poradzisz. Co najważniejsze jest za darmo.

Pierwszą rzeczą jaką zauważyłem było to że podczas logowania się do baz znajdujących się w chmurze Azure. Zaskoczyło mnie to że mogłem zmodyfikować ustawienia firewall dla Azure nie logując się bezpośrednio do portalu i kombinowania jaki to ja tam adres muszę wpisać. Brawo plusik jeden jest w ocenie.

Trochę inaczej wygląda to jak podłączymy się do instancji znajdującej się pod naszym panowaniem. Dashboard będzie wyglądał inaczej i będziemy mieli więcej możliwości, a między innymi można używać zintegrowanego terminala PowerShell. Dashboard można modyfikować dodając różnego rodzaju funkcję. Ja do tego jeszcze nie doszedłem ale więcej można zobaczyć na tym filmie.

Bardzo ciekawą funkcją jest zarządzanie planami zapytań. Jak dobrze obejrzałeś/łaś film to zarządzanie planami nie jest tylko poprzez przeglądanie samych plików wynikowych zapisanych w XML ale w sposób wizualny i z możliwością porównywania czasów wyników. Ba można sobie wygenerować widget i przypiąć do naszego dashbordu.