Polecane książki

Żeby zostać administratorem baz danych pewną wiedzę trzeba posiąść. W dobie internetu owszem łatwo jest wyszukać sporo wiedzy jednak czasami trzeba wiedzieć od czego zacząć. Poniżej znajdziesz listę polecanych książek, od których warto zacząć, a także pogłębiać swoją wiedzę na temat baz danych. Ja ze swojej strony dołoże wszelkich starań żeby ta lista była aktualna i jaknajbardziej pomocna. Na rynku jest ponad 200 różnych silników baz danych ja tutaj skupię się tylko na dwóch lub trzech najbardziej popularnych relacyjnych bazach danych.

Aktualizacja na dzień 9 maja 2018 roku.

Przed przystąpieniem do nauki konkretnej technologii warto najpierw nauczyć się samego języka SQL. Najlepszą książką tutaj będzie Praktyczny kurs SQL autorstwa Danuty Mendrala i Marcina Szeligi. Osobiście lubię wrócić i czasami przypomnieć sobie niektóre elementy języka, żeby nie przekombinować zapytania. Książka jest pisana pod kontem SQL Server ale autorzy zadbali o to żeby wskazać różnice między innymi silnikami.

Jak już posiadłeś wiedzę podstawową możesz zagłębić się bardziej w tą tematykę. Książka Mistrzowski SQL. 61 technik pisania wydajnego kodu SQL przeznaczona jest także dla początkujących jednakże wskazuje w jaki sposób poradzić sobie z napisaniem szybkiego zapytania a także jak dobrze zaplanować i zaprojektować bazę danych, jak dobrze skorzystać z indeksów a także można dowiedzieć się o zbiorach zagnieżdzonych.

Jeśli chesz kontynuować karierę z bazami danych SQL Server jako administrator

Podstawową lekturą będzie Microsoft SQL Server 2014. Podręcznik administratora. Owszem nie należ do tanich pozycji ale wartość która jest zawarta w środku na pewno zrekompensuje wszystko. Do chwili obecnej nie ma jeszcze napisanej (na pewno w języku polskim) dobrej pozycji, ale opisywane funkcjonalności powiedzmy że niewiele się różnią w stosunku do najnowszych edycji.

 

Czasami administrator potrzebuję jednak uporać się z wolnym działaniem aplikacji, czytaj bazy danych. Czasami jest od nas wymagane abyśmy wiedzieli jak działa optymalizator, zaproponujemy jakiś rozsądny indeks czy też przyśpieszymy zapytania działające w hurtowniach.

 

Nie można także zapomnieć o innych publikacjach takich jak kursy. Zbierając materiały do tego tekstu wpadłem na dość ciekawą pozycję kursu. Za przystępną cenę można odsłuchać i zobaczyć podtawy administracji serwerów Microsoft SWL Server w wersji 2016. Jest to dość ciekawa pozycja dla tych co nie koniecznie lubi czytać, a chcą posiąść część wiedzy, jednakże jest ona sporo mniejsza od tej, którą możemy przeczytać we wcześniejszej propozycji.

Sam Microsoft udostępnia na swoich stronach darmowe kursy do nauki administracji serwerami MS SQL, a oto jeden z nich https://mva.microsoft.com/

Chcesz programować w bazach danych SQL Server

Na początku chciałbym poinformować że w tym miejscu nie trzeba być administratorem baz danych jednak niektóre rzeczy jak optymalizator lub zakładanie indeksów jest mile widziana. Wymagane jest jednak żebyś znał podstawy SQL żeby zająć się kolejnymi propozycjami.

Pierwszą pozycją na liście “muszę przeczytać” jest Podstawy języka T-SQL Microsoft SQL Server 2016 i Azure SQL Database. Rzeczywiście jest to podstawa podstaw. Itzik Ben-Gan wyjaśnia kluczowe koncepcje języka T-SQL i pomaga w wykorzystaniu tej wiedzy w praktycznych zastosowaniach. Książka przedstawia zasady działania T-SQL. Krok po kroku prowadzi czytelnika poprzez kluczowe zagadnienia języka.

 

Zastanawiałem się nad tym czy mając na liście już pozycję dla nowszej wersji wspominać o książce na starszy silnik bazy danych. Stwierdziłem że warto. W tej książce także poznasz podstawy języka ale także dowiesz się jak zainstalować serwer wraz z narzędziami, poznasz zasady projektowania baz, przygotujesz swoją pierwszą bazę danych.

 

Ostatnią propozycją dla przyszłych lub obecnych adeptów programowania baz danych SQL Server jest zaawansowana wersja poprzedniej propozycji. Jeśli zacząłeś od tej pozycji nie musisz kupować już poprzednich pozycji, jednakże nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem. Z książki dowiesz się podstaw jak i narzędzi jak SQL Profiler, SQLCMD, SSMS czy też SSDT. Dowiesz się także jak szyfrować bazę danych oraz obsługę błędów, testowanie i zabezpieczanie kodu SQL.

Jeśli chcesz zostać administratorem baz danych Oracle

Nie wiem czym jest to związane ale na rynku polskim jest ostatnio mało publikacji tak jakby czas w bazach danych Oracle się zatrzymał. Z polskich przekładów jeśli uda się gdzieś kupić to polecam:

Oracle Database 11g. Podręcznik administratora baz danych. Dowiemy się jak zbudowana jest baza danych, jak ją uaktualnić do wersji 11g, jak zaplanować przestrzeń tabel i zarządzać nimi, jak zarządzać profilami lub jak zbudować wysokodostępną bazę danych.

 

 

Ostatnio można dostać jeszcze jedną książkę na wersję 9i mimo że już leciwa ale też można sporo się z tej książki nauczyć.

Na koniec będę się jednak posiłkować linkiem do Amazon.com gdzie można zakupić w języku angielskim książki do najnowszych edycji.

Chcesz programować w bazach danych Oracle

Tutaj sytuacja wygląda nieco lepiej ponieważ można zaproponować sporo tytułów.

Na początek od razu z grubej rury. Polecana książka to pełne kompedium z języka. Dowiesz się jak zacząć programować i jak pogłębiać swoją wiedzę na temat funkcjonalności języka. Jak to można przeczytać w opisie :
Obowiązkowa wiedza każdego bazodanowca!

 

Ostatnia propozycja to pewnego rodzaju instrukcja w przypadku problemów z bazą danych. Z lektury dowiesz się między innymi jak się jakie są techniki optymalizacji wykorzystania pamięci, dysków czy też czasu trwania zapytania SQL.

 

 

Przedstawiona lista jest moją subiektywną propozycją i w miarę moich możliwości będzie aktualizowana. Miłej leptury.